Consiliul Judetean|Institutii subordonate|Strategii si programe|Proiecte de dezvoltare|Formulare online
  • Prima pagina
  • Presedinte
  • Vicepresedinti
  • Consilieri judeteni
  • Informatii publice
  • Primarii din judet
  • Consilii Locale din judetul Vrancea
  • Institutii judetene
  • Contact
  • Transparenta Decizionala
Noutati
Salvamont Vrancea va activa 24 de ore din 24, la Baza Păulești

Comunicat de pres─â

Salvatorii montani sunt la datorie! Serviciul Public Salvamont Vrancea va asigura permanen╚Ťa ├«n baza P─âule╚Öti, unde func╚Ťioneaz─â dispeceratul Salvamont Vrancea, ├«ncep├ónd de miercuri, 8 noiembrie 2017. Celelalte dou─â baze, de la Soveja ╚Öi Nistore╚Öti, vor fi utilizate sezonier, ├«n func╚Ťie de necesit─â╚Ťi.

Salvamont Vrancea gestioneaz─â activitatea de salvare montan─â cu o echip─â nou─â, format─â din 12 salvatori montani angaja╚Ťi ╚Öi ╚Öase voluntari. Serviciul deserve╚Öte toat─â zona montan─â a jude╚Ťului Vrancea ╚Öi are rolul de a preveni producerea accidentelor montane, de a desf─â╚Öura ac╚Ťiuni de c─âutare ╚Öi salvare a persoanelor aflate ├«n dificultate ├«n zona montan─â, de a marca ╚Öi ├«ntre╚Ťine traseele turistice din Mun╚Ťii Vrancei ╚Öi de a informa operativ turi╚Ötii cu privire la zonele periculoase de pe traseele turistice, unde exist─â riscul producerii de avalan╚Öe, alunec─âri de teren, sau unde sunt trasee ╚Öi c─âi de acces ├«nchise.
   Forma╚Ťia Salvamont Vrancea acoper─â o suprafa╚Ť─â de peste 1.200 km p─âtra╚Ťi, pe care se afl─â 16 trasee turistice, totaliz├ónd aproximativ 250 km de potec─â marcat─â. Pentru orice informa╚Ťii cu privire traseele turistice, persoanele interesate pot contacta Dispeceratul Na╚Ťional Salvamont la num─ârul 0-SALVAMONT (0-725826668), 24 de ore din 24, sau pot desc─ârca aplica╚Ťia dedicat─â, de aici .
   Pe l├óng─â aceste activit─â╚Ťi, pe viitor, conducerea Serviciului Public Salvamont Vrancea inten╚Ťioneaz─â s─â organizeze tabere de cerceta╚Öi, unde copiii ╚Öi tinerii vor afla cum se monteaz─â un cort, cum se face o c─â╚Ť─ârare, ce cuprinde o trus─â de prim ajutor sau cum se pot orienta prin p─âdure.
  Consiliul Jude╚Ťean Vrancea a implementat proiectul ÔÇŁ├Änfiin┼úare ┼či dotare baze salvamont S+P+E ├«n comuna Nistore┼čti ┼či ├«n comuna P─âule┼čti ┼či reabilitare baza salvamont vila Ruc─âr din Soveja jud. VranceaÔÇŁ, finan┼úat prin Programul Opera┼úional Regional 2007- 2013, Axa Prioritar─â 5 ÔÇ×Dezvoltarea durabil─â ┼či promovarea turismuluiÔÇŁ. ├Än cadrul proiectului au fost construite dou─â baze salvamont ├«n comunele Nistore┼čti ┼či P─âule┼čti, a fost reabilitat─â baza salvamont existent─â ├«n Soveja ╚Öi cele trei baze au fost dotate cu mijloace ┼či echipamente specifice asigur─ârii condi┼úiilor optime de salvare ├«n aria montan─â: ATV, UTV ╚Öi snowmobil, schiuri, c─â╚Öti de protec╚Ťie, t─ârgi, corturi de alpinist.
   Baza salvamont din comuna P─âule┼čti va oferi serviciile de salvamont mai ales ├«n perimetrul Parcului Na┼úional Putna Vrancea, unde se afl─â majoritatea traseelor ce atrag un num─âr mare de turi┼čti. Baza salvamont din comuna Nistore┼čti va deservi ├«n principal activit─â┼úile de salvamont pentru traseele turistice din afara Parcului Na┼úional Putna Vrancea, de pe valea Z─âbalei ╚Öi valea N─ârujei. Baza salvamont Soveja, adus─â la standardele necesare desf─â┼čur─ârii activit─â┼úilor de salvamont, va deservi at├ót sta┼úiunile Lep┼ča ┼či Soveja, care atrag un num─âr crescut de turi┼čti ├«n toate anotimpurile, c├ót ┼či tab─âra G─âl─âciuc. Aceast─â baz─â va deservi, de asemenea, Cheile Ti┼či┼úei, Cascada Putnei ┼či exploat─ârile forestiere existente de pe linia Soveja - Lep┼ča.

Biroul de Pres─â al Consiliului Jude╚Ťean Vrancea

9 noiembrie 2017

Descopera judetul Vrancea
  • Turism