Consiliul Judetean|Institutii subordonate|Strategii si programe|Proiecte de dezvoltare|Formulare online
  • Prima pagina
  • Presedinte
  • Vicepresedinti
  • Consilieri judeteni
  • Informatii publice
  • Primarii din judet
  • Consilii Locale din judetul Vrancea
  • Institutii judetene
  • Contact
  • Transparenta Decizionala
Noutati
Premiul Charlemagne pentru tinerii europeni

Premiul Charlemagne pentru tinerii europeni - ediţia 2014

Parlamentul European a lansat „Premiul Charlemagne pentru tinerii europeni”, ediţia 2014. Competitia are ca scop încurajarea dezvoltării unei conştiinţe europene în rândul tinerilor, cât şi participarea acestora la proiectul de integrare europeană.

În cadrul acestui eveniment vor fi premiate proiectele realizate de tineri care promovează buna înţelegere şi dezvoltarea unui simţ comun al identităţii europene şi care dau exemple practice de europeni care trăiesc împreună ca o comunitate. Obiectivele acestui program sunt următoarele:

-          -promovarea înţelegerii dimensiunii europene şi internaţionale;

-     -favorizarea dezvoltării sensului comun al identităţii şi integrării europene;

-         -oferirea de modele tinerilor care trăiesc în Europa şi de exemple de bună practică ale europenilor care trăiesc în cadrul aceleiaşi comunităţi.

Printre acţiuni finanţate se regăsesc următoarele:

-         -programe de schimburi de tineri;

-         -proiecte artistice;

-         -proiecte de internet.

La acest eveniment sunt invitaţi să participe tineri cu vârste cuprinse între 18 şi 30 de ani. Premiul pentru cel mai bun proiect este în valoare de 5.000 €, premiul doi este de 3.000 €, iar premiul trei este de 2.000 €. Premiul include, de asemenea, o invitaţie oferită celor trei laureaţi de a vizita sediul Parlamentului European de la Bruxelles sau de la Strasbourg. De asemenea, reprezentanţii celor 28 de proiecte naţionale  selectate (câte unul din fiecare ţară membră UE) vor fi invitaţi într-o excursie de patru zile la Aachen, în Germania.

Data limită de depunere a candidaturilor este 20 ianuarie 2014.

Descopera judetul Vrancea
  • Turism