Consiliul Judetean|Institutii subordonate|Strategii si programe|Proiecte de dezvoltare|Formulare online
  • Prima pagina
  • Presedinte
  • Vicepresedinti
  • Consilieri judeteni
  • Informatii publice
  • Primarii din judet
  • Consilii Locale din judetul Vrancea
  • Institutii judetene
  • Contact
  • Transparenta Decizionala
Noutati
Parcul Memoriei Naționale – a doua campanie de plantare, 21 aprilie 2018, ora 10.00

Sâmbătă 21 aprilie 2018, de la ora 10.00, vă așteptăm la Mărășești, pentru a planta împreună stejari pentru eroi în Parcul Memoriei Naționale - ”RoMândria”.

În cea de-a doua campanie vom planta 112.500 puieți de stejar, pe o suprafață de 25 de hectare, în memoria eroilor care au scris cu sânge ”Pe aici nu se trece!” în Primul Război Mondial, pentru ca noi să trăim astăzi într-o țară liberă și unită.

La fel ca și la ediția precedentă, vă sfătuim să fiți echipați corespunzător pentru acțiunea de plantare, cu un hârleț/lopată, cizme din cauciuc și să respectați măsurile și instrucțiunile de plantare. În zilele următoare vom reveni cu detalii privind traseul până la locul plantării și cu o hartă a locației.

În anul Centenarului Marii Uniri, în județul Vrancea prinde rădăcini un proiect de mare însemnătate pentru memoria și conștiința colectivă națională, datorită voluntariatului românilor . Ne sunt alături, ca parteneri, postul de televiziune Antena 3, Ministerul Apărării Naționale (MAPN), Regia Naționala a Pădurilor- Romsilva, Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare în Silvicultură ”Marin Drăcea”.

Vă invităm pe toți să ne fiți alături în demersul de a ne cinsti eroii și de a lăsa un monument viu generației viitoare!

14 aprilie 2018

Descopera judetul Vrancea
  • Turism
  • Economie