Consiliul Judetean|Institutii subordonate|Strategii si programe|Proiecte de dezvoltare|Formulare online
  • Prima pagina
  • Presedinte
  • Vicepresedinti
  • Consilieri judeteni
  • Informatii publice
  • Primarii din judet
  • Consilii Locale din judetul Vrancea
  • Institutii judetene
  • Contact
  • Transparenta Decizionala
Noutati
Drept la replic─â

Ca urmare a apari╚Ťiei unui articol ├«n edi╚Ťia online a cotidianului Ziarul de Vrancea, din data de 3 ianuarie 2018, ├«n care se prezint─â faptul c─â institu╚Ťia public─â jude╚Ťean─â se doteaz─â cu o vest─â ╚Öi dou─â c─â╚Öti de protec╚Ťie antiglon╚Ť, dorim s─â facem c├óteva preciz─âri, pentru corecta informare a opiniei publice.
   Echipamentele la care se face referire ├«n articol sunt achizi╚Ťionate prin intermediul SEAP ╚Öi reprezint─â echipamente de protec╚Ťie solicitate de Inspectoratul pentru Situa╚Ťii de Urgen╚Ť─â ÔÇŁAnghel SalignyÔÇŁ Vrancea pentru dotarea echipei pirotehnice a institu╚Ťiei. Acestea sunt necesare pentru ├«ndeplinirea ├«n condi╚Ťii de siguran╚Ť─â a misiunilor de identificare, ridicare, transport ╚Öi distrugere a muni╚Ťiilor r─âmase neexplodate, rezultate din asanarea terenurilor de pe teritoriul jude╚Ťului Vrancea. ÔÇŁMen╚Ťion─âm c─â ultima dat─â c├ónd a fost achizi╚Ťionat echipament de protec╚Ťie pirotehnic individual a fost ├«n anul 2012. Datorit─â num─ârului mare de misiuni de asanare ╚Öi distrugere a muni╚Ťiilor r─âmase neexplodate, echipamentele de protec╚Ťie prezint─â un grad ridicat de uzur─â, iar acestea nu mai asigur─â o minim─â siguran╚Ť─â cadrelor ce desf─â╚Öoar─â asemenea activit─â╚ŤiÔÇŁ, se arat─â ├«n fundamentarea necesit─â╚Ťii Inspectoratului pentru Situa╚Ťii de Urgen╚Ť─â Vrancea.
   Potrivit prevederilor legale ├«n vigoare, respectiv Legea nr. 481/2004 privind protec╚Ťia civil─â, Consiliile Jude╚Ťene au urm─âtoarele atribu╚Ťii principale, prev─âzute la art. 25: aprob─â planurile anuale ╚Öi de perspectiv─â pentru asigurarea resurselor umane, materiale ╚Öi financiare destinate prevenirii ╚Öi gestion─ârii situa╚Ťiilor de urgen╚Ť─â ╚Öi particip─â, potrivit legii, la asigurarea finan╚Ť─ârii m─âsurilor ╚Öi a ac╚Ťiunilor de protec╚Ťie civil─â, precum ╚Öi a serviciilor de urgen╚Ť─â ╚Öi a structurilor care au atribu╚Ťii legale ├«n acest domeniu.
   Este regretabil faptul c─â o achizi┼úie public─â realizat─â de Consiliul Jude┼úean Vrancea potrivit legii a fost speculat─â ├«ntr-un mod tenden╚Ťios, care aduce atingere, ├«n mod nejustificat, imaginii pre┼čedintelui Consiliului Jude┼úean Vrancea, domnul Marian Opri┼čan.
   ├Än continuare, asigur─âm membrii mass media de faptul c─â le st─âm la dispozi┼úie cu toate informa┼úiile necesare, pentru o corect─â documentare a materialelor de pres─â.

Biroul de Pres─â al Consiliului Jude╚Ťean Vrancea

4 ianuarie 2018

Descopera judetul Vrancea
  • Turism