Consiliul Judetean|Institutii subordonate|Strategii si programe|Proiecte de dezvoltare|Formulare online
  • Prima pagina
  • Presedinte
  • Vicepresedinti
  • Consilieri judeteni
  • Informatii publice
  • Primarii din judet
  • Consilii Locale din judetul Vrancea
  • Institutii judetene
  • Contact
  • Transparenta Decizionala
Noutati
Comunicat de pres─â

Mul╚Ťumesc rom├ónilor pentru patriotism!
Jude╚Ťul Vrancea a fost, pe parcursul a patru zile, inima Rom├óniei care a b─âtut pentru eroii ei, cei care, cu o mare dragoste pentru patrie, au pl─âtit cu pre╚Ťul vie╚Ťii lor ├«n Primul R─âzboi Mondial pentru des─âv├ór╚Öirea Rom├óniei Mari.

├Än perioada 3-6 august, la mausoleele ╚Öi monumentele eroilor de la M─âr─â╚Öe╚Öti, M─âr─â╚Öti, Soveja, Ti╚Öi╚Ťa, Foc╚Öani, au avut loc ample manifest─âri de comemorare a eroilor neamului, reunite sub titulatura de ÔÇŁVrancea Eroic─âÔÇŁ.

M─â bucur c─â un num─âr mare de rom├óni au participat la evenimentele organizate de Consiliul Jude╚Ťean Vrancea, prin Muzeul Vrancei, ├«n memoria eroilor care s-au jertfit ├«n Primul R─âzboi Mondial.

Pe aceast─â cale, mul╚Ťumesc tuturor rom├ónilor pentru patriotismul de care au dat dovad─â pe parcursul evenimentelor de comemorare. Momentele vibrante, tr─âite ├«mpreun─â, pe locul marilor b─ât─âlii, au ar─âtat c─â suntem urma╚Öii demni ai celor care s-au jertfit pentru ╚Ťar─â!

Pentru respectul ╚Öi dragostea fa╚Ť─â de eroi, dar ╚Öi pentru devotamentul ╚Öi seriozitatea cu care s-au implicat ├«n evenimentele de comemorare, doresc s─â ├«i asigur pe militarii ╚Öi pe comandantul Garnizoanei Foc╚Öani de toat─â dragostea ╚Öi admira╚Ťia rom├ónilor.

Aprecierea noastr─â o au ╚Öi pilo╚Ťii din cadrul For╚Ťele Aeriene Rom├óne care au efectuat survol deasupra Mausoleului Eroilor M─âr─â╚Öe╚Öti.

Le mul╚Ťumesc jandarmilor Grup─ârii Mobile Bac─âu, jandarmilor Inspectoratului Jude╚Ťean de Jandarmi Vrancea, c├ót ╚Öi lucr─âtorilor Inspectoratului pentru Situa╚Ťii de Urgen╚Ť─â ÔÇŁAnghel SalignyÔÇŁ Vrancea pentru c─â au f─âcut ca activit─â╚Ťile din data de 6 august 2018 s─â se desf─â╚Öoare f─âr─â incidente. Acelea╚Öi mul╚Ťumiri le adres─âm ╚Öi ofi╚Ťerilor ╚Öi subofi╚Ťerilor din cadrul Inspectoratului Jude╚Ťean de Poli╚Ťie Vrancea.

Doresc s─â transmit mul╚Ťumirile rom├ónilor tuturor arti╚Ötilor care, timp de patru zile, au transformat mausoleele din Vrancea ├«n adev─ârate altare ale valorilor culturale ale acestui neam. Nu ├«n ultimul r├ónd, doresc s─â ├«i felicit pentru patriotism, dar ╚Öi pentru efort, pe to╚Ťi atle╚Ťii care, ├«ntr-o zi canicular─â de 6 august, au alergat ├«n cadrul Maratonului ÔÇ×Pe aici nu se trece!ÔÇŁ, aduc├ónd omagiul lor eroilor neamului!

Aducem mul╚Ťumiri TVR 1 pentru mediatizarea evenimentelor legate de comemorarea Vrancea Eroic─â 1917-2018. Acelea╚Öi mul╚Ťumiri ╚Öi mass-mediei locale ╚Öi centrale pentru modul ├«n care au mediatizat evenimentele de comemorare.

├Änchei lista celor care au contribuit la succesul evenimentelor de comemorare a eroilor din Vrancea mul╚Ťumind aici Grupului de Lucru ÔÇŁVrancea Eroic─âÔÇŁ, respectiv angaja╚Ťi ai Consiliului Jude╚Ťean Vrancea, Institu╚Ťiei Prefectului, Direc╚Ťiei Jude╚Ťene pentru Cultur─â Vrancea, Prim─âriei Municipiului Foc╚Öani, Prim─âriei M─âr─â╚Öe╚Öti, Prim─âriei Soveja, Prim─âriei R─âcoasa, Sec╚Ťiei Drumuri Na╚Ťionale Vrancea, Garnizoanei Foc╚Öani, Inspectoratului Jude╚Ťean de Jandarmi Vrancea, Inspectoratului de Poli╚Ťie Jude╚Ťean Vrancea, Muzeului Vrancea.

Nu ├«n ultimul r├ónd, le mul╚Ťumesc din inim─â vr├óncenilor mei dragi, care au participat la aceste manifest─âri ╚Öi au dat dovad─â c─â patriotismul ╚Öi dragostea de ╚Ťar─â sunt vii ├«n Vrancea.

Așa să îmi ajute Dumnezeu!

MARIAN OPRI╚śAN
Pre╚Öedintele Consiliului Jude╚Ťean Vrancea

Focșani, 7 August 2018

Descopera judetul Vrancea