Consiliul Judetean|Institutii subordonate|Strategii si programe|Proiecte de dezvoltare|Formulare online
  • Prima pagina
  • Presedinte
  • Vicepresedinti
  • Consilieri judeteni
  • Informatii publice
  • Primarii din judet
  • Consilii Locale din judetul Vrancea
  • Institutii judetene
  • Contact
  • Transparenta Decizionala
Noutati
Comunicat de pres─â

Pre╚Öedintele Consiliului Jude╚Ťean Vrancea, domnul Marian Opri╚Öan, a fost prezent ast─âzi la semnarea contractului de lucr─âri ÔÇŁRe╚Ťele ap─â ╚Öi canalizare ├«n gruparea AdjudÔÇŁ, din cadrul proiectului regional Vranceaqua ÔÇô etapa a II-a, eveniment care a avut loc la sediul Consiliul Jude╚Ťean Vrancea, ├«n cadrul unei conferin╚Ťe de pres─â.
Acesta este al 6-lea contract de lucr─âri semnat, din totalul de 10 contracte, din cadrul proiectului regional ÔÇŁExtinderea ╚Öi modernizarea sistemului de alimentare cu ap─â ╚Öi canalizare, Jude╚Ťul VranceaÔÇŁ ÔÇô etapa a II-a. Lucr─ârile vor deservi o popula╚Ťie de circa 18.800 de locuitori din municipiul Adjud ╚Öi din comuna Rugine╚Öti.

Valoarea contractului este de 31.493.076  lei (echivalentul a 6.846.320 euro), din care:
-   26.769.115  lei din fonduri europene
-   4.094.099 lei din fonduri de la bugetul de stat
-  629.861  lei din fonduri de la bugetele locale ale Consiliului Jude╚Ťean Vrancea ╚Öi ale UAT-urilor

Vor fi realizate lucr─âri la sistemele de alimentare cu ap─â ╚Öi canalizare din municipiul Adjud ╚Öi din comuna Rugine╚Öti, astfel:
1. La Adjud vor fi realizate lucr─âri la sistemul de alimentare cu ap─â, respectiv: extinderea aduc╚Ťiunii de ap─â pe o lungime de 3.347 metri, reabilitarea re╚Ťelelor  de distribu╚Ťie pe o lungime de 3.828 metri ╚Öi extinderea re╚Ťelelor de distribu╚Ťie pe o lungime de 9.464 metri. La sistemul de canalizare va fi reabilitat─â re╚Ťeaua de canalizare pe o lungime de 689 metri ╚Öi va fi extins─â re╚Ťeaua pe o lungime de 4.362 metri.
2. La Rugine╚Öti  vor fi realizate lucr─âri la sistemul de canalizare, respectiv va fi extins─â re╚Ťeaua pe o lungime de 8.534 metri, vor fi extinse 5 sta┼úii de pompare ape uzate ╚Öi vor fi extinse conductele de refulare pe o lungime de 5.709 metri.

Perioada de execu╚Ťie a lucr─ârilor este de 20 luni + 36 luni perioada de garan╚Ťie.

ÔÇŁExtinderea ╚Öi modernizarea sistemului de alimentare cu ap─â ╚Öi canalizare, Jude╚Ťul Vrancea ÔÇô etapa a II-aÔÇŁ este un exemplu la nivel na╚Ťional, fiind primul proiect de acest gen implementat ├«n Rom├ónia, finan╚Ťat ├«n cadrul Programului Opera╚Ťional Infrastructur─â Mare. Este un proiect ambi╚Ťios, de amploare, prin care un mare num─âr de vr├ónceni vor beneficia de ap─â curent─â ╚Öi canalizare la standarde europene. Perioada de implementare a proiectului regional este de 4 ani, ├«ntre 2018 ÔÇô 2022, iar valoarea total─â a investi╚Ťiei este de  941 milioane de lei, respectiv 207 milioane de euro. 85% din aceast─â sum─â este asigurat─â din fonduri europene, iar restul din subven╚Ťii de la bugetul de stat ╚Öi din contribu╚Ťii de la bugetul local.

Biroul de Pres─â al Consiliului Jude╚Ťean Vrancea

1 august 2018

Descopera judetul Vrancea
  • Turism