Consiliul Judetean|Institutii subordonate|Strategii si programe|Proiecte de dezvoltare|Formulare online
  • Prima pagina
  • Presedinte
  • Vicepresedinti
  • Consilieri judeteni
  • Informatii publice
  • Primarii din judet
  • Consilii Locale din judetul Vrancea
  • Institutii judetene
  • Contact
  • Transparenta Decizionala
Noutati
Comunicat de pres─â

Al patrulea contract din cadrul proiectului regional ÔÇŁExtinderea ╚Öi modernizarea sistemului de alimentare cu ap─â ╚Öi canalizare, Jude╚Ťul VranceaÔÇŁ a fost semnat ast─âzi, ├«n sala de ╚Öedin╚Ťe a Consiliului Jude╚Ťean Vrancea, de c─âtre domnul Gheorghe Vasilescu - directorul SC CUP SA Foc╚Öani ╚Öi domnul Petru╚Ö Mih─âi╚Ť─â Fundeanu - director general SC Hidroconstruc╚Ťia Bucure╚Öti, ├«n prezen╚Ťa pre╚Öedintelui Consiliului Jude╚Ťean Vrancea, domnul Marian Opri╚Öan. Domnia sa a afirmat c─â acest proiect, finan╚Ťat din fonduri europene ├«n cadrul Programului Opera┼úional de Infrastructur─â Mare, este primul de acest gen implementat ├«n Rom├ónia ╚Öi c─â acest fapt reprezint─â un motiv de m├óndrie pentru vr├ónceni, care vor beneficia de ap─â curent─â ╚Öi canalizare la ├«nalte standarde de calitate.

Pre╚Öedintele Marian Opri╚Öan a prezentat contractul de lucr─âri semnat ast─âzi, respectiv ÔÇŁRe┼úele ap─â ╚Öi canalizare ├«n gruparea Odobe╚ÖtiÔÇŁ, care va deservi o popula╚Ťie de circa 18.000 de locuitori.
Valoarea contractului este de 47.935.333 lei (echivalentul a 10.420.724 euro), din care:
-   40.745.033 lei sunt asigura╚Ťi din fonduri europene
-   6.231.593 lei din fonduri de la bugetul de stat
-    958.706 lei  din fonduri de la bugetele locale ale Consiliului Jude╚Ťean Vrancea ╚Öi ale UAT-urilor

Vor fi realizate lucr─âri la sistemele de alimentare cu ap─â ╚Öi canalizare din ora╚Öul Odobe╚Öti ╚Öi din comunele Bolote╚Öti ╚Öi Jari╚Ötea, astfel:
1. La Odobe╚Öti va avea loc extinderea sta╚Ťiei de tratare a apei, va fi reabilitat─â ╚Öi extins─â re╚Ťeaua de ap─â, va fi reabilitat un rezervor de ├«nmagazinare, va fi reabilitat─â ╚Öi extins─â re╚Ťeaua de canalizare ╚Öi vor fi extinse sta┼úiile de pompare ape uzate ╚Öi conductele de refulare.
2. La Bolote╚Öti vor fi extinse: conducta de aduc╚Ťiune a apei, re╚Ťelele de ap─â, rezervoarele de ├«nmagazinare ╚Öi sta╚Ťia de pompare a apei, iar la sistemul de canalizare vor fi extinse re╚Ťeaua de canalizare, sta╚Ťiile de pompare ape uzate ╚Öi conductele de refulare.
3. La Jari╚Ötea va fi extins─â conducta de aduc╚Ťiune a apei, precum ╚Öi re╚Ťeaua de canalizare, sta╚Ťiile de pompare ape uzate ╚Öi conductele de refulare.

Perioada de execu╚Ťie a lucr─ârilor este de 24 luni + 36 luni perioada de garan╚Ťie.

Este un proiect ambi╚Ťios, prin care un num─âr mare de vr├ónceni vor beneficia de ap─â curent─â ╚Öi canalizare la standarde europene ╚Öi prin aceste moderniz─âri va cre╚Öte ╚Öi calitatea vie╚Ťii vr├óncenilor, a precizat pre╚Öedintele Marian Opri╚Öan.

Proiectul regional ÔÇŁExtinderea ╚Öi modernizarea sistemului de alimentare cu ap─â ╚Öi canalizare, Jude╚Ťul VranceaÔÇŁ este finan╚Ťat ├«n cadrul Programului Opera┼úional de Infrastructur─â Mare, valoarea total─â a investi╚Ťiei fiind de  941 milioane de lei, respectiv 207 milioane de euro. 85% din aceast─â sum─â este asigurat─â din fonduri europene, 13% din subven╚Ťii de la bugetul de stat, iar 2% reprezint─â contribu╚Ťia de la bugetul local.
Perioada de implementare a proiectului regional este de 4 ani, ├«ntre 2018 ÔÇô 2022.

Biroul de Pres─â al Consiliului Jude╚Ťean Vrancea

28 iunie 2018

Descopera judetul Vrancea
  • Turism