Consiliul Judetean|Institutii subordonate|Strategii si programe|Proiecte de dezvoltare|Formulare online
  • Prima pagina
  • Presedinte
  • Vicepresedinti
  • Consilieri judeteni
  • Informatii publice
  • Primarii din judet
  • Consilii Locale din judetul Vrancea
  • Institutii judetene
  • Contact
  • Transparenta Decizionala
Noutati
Comunicat de pres─â

Pre╚Öedintele Marian Opri╚Öan a semnat ordinul de ├«ncepere a lucr─ârilor de modernizare pe DJ 205L, sector Vr├óncioaia ÔÇô Spine╚Öti
Locuitorii din comuna Vr├óncioaia vor beneficia de drumuri modernizate ├«n perioada urm─âtoare, dup─â ce pre╚Öedintele Consiliului Jude╚Ťean Vrancea, domnul Marian Opri╚Öan, a semnat ast─âzi la Vr├óncioaia ordinul de ├«ncepere a lucr─ârilor pentru investi╚Ťia ÔÇŁModernizare DJ 205L sector Vr├óncioaia ÔÇô Spine╚Öti, km 5+800 - 9+400, L=3,6 km, Comuna Vr├óncioaia, Jude╚Ťul VranceaÔÇŁ.

├Än prezen╚Ťa locuitorilor din comun─â, a primarului din Vr├óncioaia, Ionic─â Dan╚Ťi╚Ö ╚Öi a constructorilor, utilajele de construc╚Ťii au fost puse ├«n func╚Ťiune ╚Öi au demarat lucr─ârile.
Pre╚Öedintele Marian Opri╚Öan a afirmat c─â ├«n aceast─â perioad─â, pentru comuna Vr├óncioaia a fost atras─â o sum─â record pentru investi╚Ťii, echivalentul bugetului localit─â╚Ťii pentru mai mul╚Ťi ani.

Obiectivul de investi╚Ťii este finan╚Ťat de Guvernul Rom├óniei, prin Ministerul Dezvolt─ârii Regionale ╚Öi Administra╚Ťiei Publice, ├«n cadrul Programului Na╚Ťional de Dezvoltare Local─â (PNDL) 2017-2020. Valoarea lucr─ârilor este de 7.186.921 lei, cu TVA inclus (echivalentul a 1.545.574 euro).

Vor fi realizate lucr─âri de reabilitare ╚Öi modernizare a drumului jude╚Ťean pe o lungime de 3,6 km.

Structura rutier─â proiectat─â cuprinde:
- strat de uzur─â - 4 cm
- strat de legatur─â - 6 cm
- strat de piatra spart─â - strat superior de funda╚Ťie - 15 cm;
- strat inferior de funda╚Ťie - 15 cm balast;
- pământ stabilizat cu var - 10 cm
- Vor fi amenajate 11 drumuri laterale, pentru fiecare drum lateral va fi amenajat─â o suprafa╚Ť─â de 65 mp
- Pentru siguran╚Ťa circula╚Ťiei va fi montat un parapet elastic deformabil (1.296 ml)
Vor fi efectuate și lucrări de consolidări, astfel:
- Zid de sprijin din beton armat cu o lungime de 172,50 m, pe funda╚Ťie indirect─â cu coloane de 12 ml ad├óncime.
- Zid de sprijin ├«n lungime de 60 ml, cu funda╚Ťie direct─â ╚Öi ├«n─âl╚Ťimea eleva╚Ťiei de 1,50 m.
Pentru scurgerea apelor sunt proiectate:
- Rigole în lungime de 3.160 ml
- Rigolă ranforsată, în lungime de 60 ml, cu rol de zid de sprijin
Vor fi construite ╚Öi pode╚Ťe:
- Dalate, la drumurile laterale: 11 buc─â╚Ťi cu o lungime de 6 ml
- Prefabricate tip P2 ÔÇô 8 buc
- Pode╚Ť casetat tip C2 ÔÇô 1 buc
Va fi construit un pod la km 9+000, cu urm─âtoarele caracteristici:
- Deschidere: l─â╚Ťime = 10 ml ╚Öi lungime = 15 ml
- Partea carosabil─â = 7,80 ml
- Trotuare
- Suprastructur─â format─â din 17 grinzi din beton precomprimat

Termenul de execu╚Ťie al lucr─ârilor este de 24 de luni, din care 2 luni proiectare.

DJ 205L sector Vr├óncioaia ÔÇô Spine╚Öti este a treia investi╚Ťie pentru care pre╚Öedintele Marian Opri╚Öan semneaz─â ordinul de ├«ncepere a lucr─ârilor, dup─â: DJ 204D sector Vulturu - H├óngule╚Öti ÔÇô Maluri ╚Öi DJ 205P (Lotul 1 ÔÇŁModernizare DJ 205 P, sector intersec╚Ťie DN2D ÔÇô Putna ÔÇô Iv─ânce╚Öti, km 0+000 ÔÇô km 4+500, Lungime = 4,5 km, Comuna Bolote╚Öti, Jude╚Ťul VranceaÔÇŁ ╚Öi Lotul 2 ÔÇŁModernizare DJ 205P sector F─âurei - Garoafa ÔÇô Precistanu, km 8+090 ÔÇô km 10 + 990, km 11+000 ÔÇô km 13+800, L=5,70 km, comuna Garoafa, jude╚Ťul VranceaÔÇŁ) . ├Än perioada imediat urm─âtoare, vor demara lucr─ârile de reabilitare ╚Öi modernizare ╚Öi pentru alte drumuri jude╚Ťene, incluse ├«n cadrul PNDL.

Biroul de Pres─â al Consiliului Jude╚Ťean Vrancea

20 iunie 2018

Descopera judetul Vrancea
  • Turism