Consiliul Judetean|Institutii subordonate|Strategii si programe|Proiecte de dezvoltare|Formulare online
  • Prima pagina
  • Presedinte
  • Vicepresedinti
  • Consilieri judeteni
  • Informatii publice
  • Primarii din judet
  • Consilii Locale din judetul Vrancea
  • Institutii judetene
  • Contact
  • Transparenta Decizionala
Noutati
Comunicat de presă

A doua campanie de plantare a stejarilor din Parcul Memoriei Naționale va avea loc
sâmbătă, 21 aprilie 2018, la Mărășești
Pe frontul de la Mărăşeşti, unde ideea călăuzitoare ”Pe aici nu se trece” a devenit istorie, a prins rădăcini anul trecut un proiect de mare însemnătate pentru memoria și conștiința colectivă românească, care continuă și în Anul Centenarului Marii Uniri.

A doua campanie de plantare din cadrul Parcului Memoriei Naționale ”Stejarii României – 100 de ani de istorie și demnitate” RoMândria va avea loc sâmbătă, 21 aprilie 2018. Consiliul Județean Vrancea a demarat deja lucrările de pregătire a terenului, pe o suprafață de 25 de hectare, pe care vor fi plantați 112.500 puieți de stejar.

Sperăm ca și acest eveniment să strângă laolaltă români de toate vârstele și din toate colțurile țării în jurul sentimentului național de prețuire a eroilor neamului, așa cum s-a întâmplat anul trecut, la demararea proiectului. La prima campanie de plantare, care a avut loc pe 18 noiembrie 2017, au participat aproximativ 8.000 de voluntari, care au plantat în doar trei ore 50.000 de puieți de stejari, pe o suprafață de 10 hectare, dând dovadă de o mobilizare extraordinară, fapt care a depășit cu mult așteptările organizatorilor.

Din dorința de a onora memoria ostașilor căzuți pe câmpurile de luptă din Primul Război Mondial, s-a născut ideea plantării unei păduri de stejari pe o suprafață de 75 ha, sub forma unui parc deschis publicului, în apropierea Mausoleului Mărășești. Fiecare erou căzut în Primul Război Mondial, care şi-a jertfit viaţa pentru realizarea Marii Uniri de la 1918, va fi reprezentat în mod simbolic de un stejar în Parcul Memoriei Naționale.

Consiliul Județean Vrancea este coordonatorul campaniei Parcul Memoriei Naționale ”Stejarii României – 100 de ani de istorie și demnitate” RoMândria, alături de postul de televiziune Antena 3 - partener inițiator și Ministerul Apărării Naționale (MAPN), Regia Națională a Pădurilor- Romsilva, Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare în Silvicultură ”Marin Drăcea”, în calitate de parteneri.

În următoarele zile vom reveni cu detalii organizatorice despre acest eveniment, la care invităm toți românii să ne fie alături!

4 aprilie 2018

Descopera judetul Vrancea
  • Turism
  • Economie