Consiliul Judetean|Institutii subordonate|Strategii si programe|Proiecte de dezvoltare|Formulare online
  • Prima pagina
  • Presedinte
  • Vicepresedinti
  • Consilieri judeteni
  • Informatii publice
  • Primarii din judet
  • Consilii Locale din judetul Vrancea
  • Institutii judetene
  • Contact
  • Transparenta Decizionala
Noutati
Comunicat de presă

Simpozionul ”Eroii Bătăliei Crăciunului”, ultimul eveniment organizat în anul 2017 în cadrul Centenarului

Consiliul Judeţean Vrancea, Instituţia Prefectului Judeţului Vrancea, Direcţia Judeţeană pentru Cultură Vrancea, Inspectoratul Școlar Judeţean Vrancea şi Muzeul Vrancei organizează marţi, 12 decembrie 2017, de la ora 15.00, la Liceul Teoretic ”Grigore Gheba” din Dumitreşti, Simpozionul ”Eroii Bătăliei Crăciunului (22-27 decembrie 1916)” și vernisajul unei expoziţii cu fotografii de epocă de pe Valea Râmnicului.
   Evenimentul are loc în contextul aniversării Centenarului, cu scopul de a comemora jertfa eroilor căzuţi în Primul Război Mondial în ”Bătălia Crăciunului” (22-27 decembrie 1916), în lupte care au avut loc pe Valea Râmnicului.
   La simpozionul de marți vor conferenţia prof. univ dr. comandor (r) Jipa Rotaru - membru al Academiei Oamenilor de Știinţă din România, dr. comandor (r) Tănase Jănel, istoricul Ionuţ Iliescu - şef Secţie Muzeul Vrancei. De asemenea, specialiştii Direcţiei Judeţene pentru Cultură Vrancea vor susţine o prelegere despre Memoria Primului Război. Participanţii vor putea întâlni mai mulţi săteni din localitatea Dumitreşti ai căror înaintaşi au luptat în campania din 1916 de pe Valea Râmnicului. La eveniment vor fi prezenţi profesori şi elevi de la Liceul Teoretic Dumitreşti și de la școlile gimnaziale din Bordeşti, Chiojdeni, Jitia şi Vintileasca, unităţi de învăţământ partenere. De asemenea, vor participa militari din cadrul Garnizoanei Focşani şi Râmnicu-Sărat.
   În preambulul simpozionului vor avea loc evenimente de comemorare a eroilor căzuţi pe frontul de pe Valea Râmnicului, în localităţile Vintileasca, Jitia, Chiojdeni, Bordeşti și Dumitreşti.
   Luptele de pe Valea Râmnicului, din iarna anului 1916, au fost extrem de  sângeroase: 12 batalioane germane împotriva a 7 batalioane române. Scopul luptelor a fost întârzierea înaintării trupelor germane şi austro-ungare care voiau să încercuiască trupele române aflate în retragere spre Moldova.

Descopera judetul Vrancea
  • Turism
  • Economie
  • Istorie