Consiliul Judetean|Institutii subordonate|Strategii si programe|Proiecte de dezvoltare|Formulare online
  • Prima pagina
  • Presedinte
  • Vicepresedinti
  • Consilieri judeteni
  • Informatii publice
  • Primarii din judet
  • Consilii Locale din judetul Vrancea
  • Institutii judetene
  • Contact
  • Transparenta Decizionala
Noutati
Comunicat de pres─â

Produc─âtorii vr├ónceni, promova╚Ťi la Expozi╚Ťia de Vinuri ÔÇŁBachusÔÇŁ

Jude╚Ťul Vrancea se preg─âte╚Öte s─â devin─â capitala Viei ╚Öi Vinului timp de patru zile, ├«n perioada 5-8 octombrie 2017, c├ónd va g─âzdui Festivalul Interna╚Ťional al Viei ╚Öi Vinului ÔÇŁBachusÔÇŁ 2017, edi╚Ťia XXV.
    Unul dintre evenimentele importante organizate de Consiliul Jude╚Ťean Vrancea cu acest prilej este Expozi╚Ťia de Vinuri ÔÇŁBachusÔÇŁ, care are rolul de a promova produc─âtorii locali de vinuri, la nivel na╚Ťional ╚Öi interna╚Ťional. Expozi╚Ťia se va desf─â╚Öura pe toat─â durata Festivalului, la Casa Armatei din municipiul Foc╚Öani. Cei 7 produc─âtori locali care ╚Öi-au anun╚Ťat prezen╚Ťa cu vinuri alese, din produc╚Ťie proprie, sunt: Vincon SA, Vinexport Trade-Mark SA, Cramele Odobe╚Öti SA, Carpatvin Grup SRL Odobe╚Öti, Viticom Panciu, Vitisim Cote╚Öti ╚Öi Crama Natura ÔÇô Casa Panciu. Acestora li se vor al─âtura Consiliul Jude╚Ťean Vrancea, cu proiectul ÔÇŁDrumul Podgoriilor Vr├ónceneÔÇŁ ╚Öi Direc╚Ťia pentru Agricultur─â Jude╚Ťean─â Vrancea.
     Deschiderea oficial─â a Expozi╚Ťiei de Vinuri ÔÇŁBachusÔÇŁ va avea loc joi, 5 octombrie, ├«ncep├ónd cu ora 17.00, c├ónd oficiali ai jude╚Ťului Vrancea, ├«nso╚Ťi╚Ťi de membrii juriului Concursului Na╚Ťional de Vinuri, vor vizita standurile produc─âtorilor locali. S├ómb─ât─â, 7 octombrie, expozi╚Ťia de vinuri va beneficia de vizita unor oaspe╚Ťi externi, oficialit─â╚Ťi din ╚Ťar─â ╚Öi str─âin─âtate, oameni de afaceri, care vor asista la o prezentare masterclass a vinurilor vr├óncene, sus╚Ťinut─â de exper╚Ťi oenologi.
     Expozi╚Ťia de Vinuri ÔÇŁBachusÔÇŁ are menirea de a aduce ├«n centrul aten╚Ťiei munca podgorenilor vr├ónceni ╚Öi produsul ei cel mai important: vinul, pentru care jude╚Ťul Vrancea este renumit. La edi╚Ťiile precedente ale Festivalului Interna╚Ťional al Viei ╚Öi Vinului, produc─âtorii locali de vinuri au ├«ncheiat contracte importante cu parteneri de afaceri din ╚Ťar─â ╚Öi str─âin─âtate, ├«n urma promov─ârii de care au beneficiat.

Biroul de Pres─â al Consiliului Jude╚Ťean Vrancea

3 octombrie 2017

Descopera judetul Vrancea
  • Turism