Consiliul Judetean|Institutii subordonate|Strategii si programe|Proiecte de dezvoltare|Formulare online
  • Prima pagina
  • Presedinte
  • Vicepresedinti
  • Consilieri judeteni
  • Informatii publice
  • Primarii din judet
  • Consilii Locale din judetul Vrancea
  • Institutii judetene
  • Contact
  • Transparenta Decizionala
Ambulante de prim ajutor si reanimare

27.02.2013

Comunicat de Presă
Ambulanţe de prim ajutor şi reanimare pentru vrânceni, cu bani europeni

SMURD Vrancea va beneficia de trei ambulanţe - două ambulanţe de prim-ajutor (B) şi o ambulanţă de reanimare (C) - ca urmare a implementării, de către Consiliul Judeţean Vrancea şi consiliile judeţene din regiunea de Dezvoltare Sud-Est a proiectului „Achiziţionarea de echipamente specifice pentru îmbunătăţirea capacităţii şi calităţii sistemului de intervenţii în situaţii de urgenţă, acordarea asistenţei medicale de urgenţă şi a primului ajutor calificat în regiunea Sud – Est”, un program în valoarea de 51.514.560 lei (11,7 milioane Euro), finanţat în cadrul Programului Operaţional Regional 2007-2013.

Miercuri, 27 februarie 2013, SMURD Vrancea a luat în primire cele trei ambulanţe de la reprezentanţii Consiliului Judeţean Vrancea.

Obiectivul proiectului „Achiziţionarea de echipamente specifice pentru îmbunătăţirea capacităţii şi calităţii sistemului de intervenţii în situaţii de urgenţă, acordarea asistenţei medicale de urgenţă şi a primului ajutor calificat în regiunea Sud – Est” este acela de creştere a calităţii serviciilor pentru siguranţă publică şi de asistenţă medicală, în situaţii de urgenţă şi dezastre majore, urmărindu-se astfel sprijinirea unei dezvoltări economice şi sociale durabile şi echilibrate teritorial, la nivelul Regiunii SUD - EST prin creşterea gradului de siguranţă a populaţiei, indiferent de localizarea aşezămintelor umane. Proiectul este implementat de către Asociaţia de Dezvoltare Intercomunitară Sud-Est pentru Situaţii de Urgenţă, a cărei membri sunt Consiliile Judeţene Vrancea, Brăila, Buzău, Constanţa, Galaţi şi Tulcea,

Obiectivele specifice ale proiectului sunt:
- Îmbunătăţirea capacităţii de răspuns în situaţii de urgenţă la nivelul Regiunii Sud-Est prin reducerea timpului de intervenţie pentru acordarea primului ajutor calificat şi pentru intervenţii în situaţii de urgenţă, indiferent de locul în care survin aceste urgenţe;
- Întărirea colaborărilor dintre judeţele Regiunii Sud-Est şi a regiunii cu judeţele limitrofe, în perspectiva îmbunătăţirii siguranţei populaţiei din aceste judeţe, prin intervenţii prompte şi de calitate în cel mai scurt timp posibil;
- utilizarea adecvatã a resurselor pentru realizarea, întreţinerea şi exploatarea infrastructurilor şi a măsurilor de intervenţie şi reabilitare a zonelor afectate.

Beneficiarii direcţi ai proiectului sunt Inspectoratele Judeţene pentru Situaţii de Urgenţă din Regiunea de Dezvoltare Sud-Est, iar beneficiarii finali sunt aproximativ 2,8 milioane de cetăţeni care trăiesc în această regiune.
   În cadrul acestui proiect vor fi achiziţionate, pe lângă ambulanţe SMURD, şi alte autospeciale de intervenţie. Din numărul total de 63 de utilaje achiziţionate în proiect, ISU Vrancea urmează să primească: 3 autospeciale pentru lucrul cu apă şi spumă de capacitate mare, o autospecială pentru descarcerări grele, 3 autospeciale pentru lucrul cu apă şi spumă de capacitate medie.

În prima etapă Asociaţia de Dezvoltare Intercomunitară Sud-Est pentru Situaţii de Urgenţă a achiziţionat 12 ambulanţe de prim ajutor, din care 2 pentru judeţul Vrancea şi 6 ambulanţe de reanimare, din care 1 pentru judeţul Vrancea.

Valoarea unei ambulanţe de tip B este de 366.048 lei (83.192,7 Euro), iar a unei ambulanţe de tip C este de 105.845 Euro. Valoarea totală a ambulanţelor destinate SMURD Vrancea este de 1.197.815 lei, respectiv 272.230 Euro.

Biroul de Presă al Consiliului Judeţean Vrancea

Descopera judetul Vrancea
  • Turism
  • Economie