Consiliul Judetean|Institutii subordonate|Strategii si programe|Proiecte de dezvoltare|Formulare online
  • Prima pagina
  • Presedinte
  • Vicepresedinti
  • Consilieri judeteni
  • Informatii publice
  • Primarii din judet
  • Consilii Locale din judetul Vrancea
  • Institutii judetene
  • Contact
  • Transparenta Decizionala
Marian Oprisan - Presedintele Consiliului Judetean Vrancea
Prima pagina  > Bine ati venit in Vrancea!
Bine ati venit in Vrancea!

Suntem la 180 km de capitala ţării şi de Aeroportul Internaţional „Henri Coandă ”. Reşedinţa judeţului este municipiul Focşani. Judeţul Vrancea cuprinde două municipii (Focşani şi Adjud), trei oraşe (Mărăşeşti, Panciu şi Odobeşti) şi 68 de comune.
    Populaţia judeţului este de 390 464 persoane, potrivit recensământului populației și locuințelor din anul 2011. Suprafaţa județului Vrancea este de 4.863 kmp.
      Principala cale rutieră de acces către municipiul Focşani este drumul european expres E85 Bucureşti – Suceava, care tranzitează municipiul şi judeţul. Judeţul este traversat şi de tronsonul principal de cale ferată care uneşte două dintre regiunile României, Moldova şi Muntenia.
     Vrancea, Ţara Viei şi a Vinului, este situată în afara Carpaţilor de Curbură, la intersecţia celor trei regiuni istorice Moldova, Ţara Românească şi Transilvania. Veritabil punct de legătură între cele trei provincii, din Vrancea se poate ajunge cu uşurinţă în porturile dunărene de la Galaţi (90 km) şi Brăila (100 km), sau la Marea Neagră (Constanţa – 280 km ) şi Delta Dunării (Tulcea – 215 km). Vrancea asigură prin reţeaua rutieră, cea mai rapidă cale de acces spre Transilvania (Braşov – aproximativ 220 km), sau spre Republica Moldova (Chişinău – aproximativ 280 km, prin punctul vamal Albiţa-Huşi).
     Vrancea se învecinează la N-E cu judetul Vaslui, la Est cu judeţul Galaţi, la S-E cu judeţul Brăila, la Sud judeţul Buzău, în Vest cu judeţul Covasna şi în Nord cu judeţul Bacău.

„Vrancea, ţara minunilor naturale, ţara poveştilor bătrâneşti, ţara cântecului strămoşesc şi a poeziei neîntrecute de niciun ţinut românesc, este partea cea mai frumoasă a depresiunii carpatice” (V.P. Arbore)

Descopera judetul Vrancea
  • Turism